Як не проґавити
шанс проголосувати
в другому турі?
#КоженГолосВпливає
Оновлення відомостей про виборців - досягнення 18-річного віку, смерть, зміна прізвища у зв'язку з одруженням тощо - до Державного реєстру виборців подають місцеві органи влади. Але, як показує практика, 31 березня не всі виборці змогли знайти себе у списках. Тож, що варто зробити кожному виборцю самостійно, аби точно проголосувати у другому турі?
Є три дуже важливі кроки:
Перевірити себе в кабінеті виборця онлайн
Перевірити себе онлайн в кабінеті виборця на сайті Державного реєстру виборців у розділі «Перевірка включення». Вводити свої персональні дані треба дуже-дуже уважно, без жодних описок.
У разі відсутності - звернутись до ДРВ до 15 квітня
У разі відсутності виборця у списку, до 15 квітня ще можна додати себе через відділ ведення Державного реєстру виборців за місцем реєстрації із заявою про включення до списку виборців. Адреси всіх відділів можете знайти за посиланням.

Відділи ведення Держреєстру виборців працюватимуть до виборів без вихідних. Але оскільки до 15 квітня також триває процедура тимчасової зміни місця голосування, то можуть бути великі черги.
Якщо не встигли оновити дані через ДРВ, то до 18 квітня можна звернутись до суду
У разі якщо виборця немає у списку виборців і він не вcтиг вчасно звернутись до відділу ведення ДРВ, то до 23:59 18 квітня можна додати себе до списку виборців через суд. Після цього зміни до списку виборців більше до виборів вноситись не будуть.
Чому виборця може не бути у списку?
Як зазначає керівник Служби розпорядника Державного реєстру виборців Олександр Стельмах, інформація про виборця у списку виборців може бути відсутня з багатьох причин.
Наприклад, якщо виборець:
1. Помер.
2. Визнаний судом недієздатним.
3. Був включений до списку виборців спеціальної виборчої дільниці (лікарні, УВК, СІЗО, виборчої дільниці у винятковому випадку).
4. Знявся з реєстраційного обліку місця проживання.
5. Виписаний дружиною/чоловіком за рішенням суду без інформування про цей факт самого виборця.
6. Вилучений як такий, що не є громадянином України.
7. Вилучений як кратне включення.
8. Відсутній в Реєстрі з причини, що відомості про нього ніхто не подав до ДРВ.
9. Змінив прізвище, але ДРВ про це нічого не знає.
10. Змінив виборчу адресу і включений до списку іншої виборчої дільниці, не тієї, до якої прийшов у день голосування.
11. Запис у списку містить неточність щодо зазначення виборчої адреси (помилковий номер будинку, квартири, назви вулиці). Такий виборець буде в списку, але, можливо, на іншій сторінці.
12. Член ДВК не знаходить виборця у списку навмисно або через неуважність.

І це не вичерпний список. Тож, щоб запобігти неприємним сюрпризам у день голосування, варто заздалегідь перевірити себе у списку виборців.
«Відділи ведення до виборів працюють і по вихідних. Для повторного голосування виготовляється лише один список виборців. А запрошення (ДВК отримує запрошення для подальшого поширення 15 квітня - ред.) будуть лише за три дні раніше від списків на дільницях (ДВК отримує список виборців 18 квітня - ред.). Крім того, тимчасова зміна місця голосування почнеться з моменту прийняття рішення ЦВК про повторне голосування (з 7 до 15 квітня - ред.)».

Олександр Стельмах
Керівник Служби розпорядника Державного реєстру виборців
Розберемо детально найбільш поширені ситуації:
Вам виповнилося 18 і це буде перше голосування?
Попри те, що місцеві органи влади мають періодично передавати інформацію до Державного реєстру виборців, краще самостійно перевірити себе в онлайн-кабінеті виборця. Якщо не виявите - необхідно буде до 15 квітня звернутись до відділу ведення ДРВ за місцем реєстрації й подати заяву про включення до списку виборців та підтверджуючі документи. У даному випадку це будуть документи, що посвідчують особу, зокрема паспорт у вигляді книжечки або ID-картки. Або до 23:59 18 квітня можна звернутись до суду.
Ви є у списку виборців, але з помилками у прізвищі, назві вулиці, номеру будинку чи квартири?
Імовірно, виборець таки буде в друкованому списку на дільниці, але через помилку переміститься по списку вгору чи вниз, тому відшукати себе буде набагато складніше. 31 березня деякі виборці таки не відступали й наполегливо шукали себе - аж до дзвінків до відділів ДРВ з метою уточнити порядковий номер запису про себе, за яким таки знаходили себе на дільниці. Але набагато простіше та правильніше буде до 15 квітня звернутись до відділу ведення ДРВ за місцем реєстрації й подати заяву про уточнення відомостей та відповідні документи. У даному випадку це будуть документи, що посвідчують особу, зокрема паспорт у вигляді книжечки або ID-картки. Або до 23:59 18 квітня можна звернутись до суду.
У березні на Вашу адресу приходило запрошення на померлого родича?
Є ймовірність, що місцеві органи влади не передали інформацію до Державного реєстру виборців. Тому варто до 15 квітня відвідати відділ ведення ДРВ за місцем реєстрації й подати заяву на виключення зі списку виборців та підтверджуючі документи. У цьому випадку такими документами буде свідоцтво про смерть та його копія.
До списку виборців за Вашою адресою була внесена невідома людина?
Це може бути з двох причин - технічна помилка або спроба вчинення неправомірних дій. Наприклад, в іншого виборця випадково проставився в системі реєстру інший номер будинку, квартири чи написання назви вулиці, через що він перемістився у списку виборців у інше місце. Такі випадки далеко не завжди відбуваються зі злим наміром, часто - це суто описка через людський фактор або збій в системі.

Та в будь-якому випадку цю проблему можна вирішити, якщо до 15 квітня звернутись до відділу ведення ДРВ за місцем реєстрації й подати заяву на виключення зі списку виборців разом із підтверджуючими документами. Такими документами може бути витяг з домової книги чи довідка з ЖЕКу/ОСББ/ЦНАПу про те, скільки людей зареєстровано за цією адресою.
Ви нещодавно виїхали за кордон?
Виборці за кордоном для автоматичного потрапляння до виборчого списку можуть стати на консульський облік. Консульства також періодично передають інформацію до Державного реєстру виборців.

Якщо виборець постійно проживає за кордоном, можна стати на постійний консульський облік й автоматично потрапити до списку виборців на закордонній виборчій дільниці. Для взяття на такий вид обліку необхідно буде сплатити консульський збір у розмірі 20$ (дітям до 16 років - безкоштовно). Більше інформації про необхідні документи та оплату консульського збору можна знайти на сайті Посольства України у відповідній країні.

Якщо виборець перебуває за кордоном у зв'язку, наприклад, з робочою візою, можна стати на тимчасовий консульський облік й автоматично потрапити до списку виборців на закордонній виборчій дільниці. Цей вид обліку є безкоштовним і триває до одного року.

Варто зазначити, що чинне законодавство чітко не прописує процедуру реалізації права голосу для тих громадян, які проживають за кордоном, але не перебувають на консульському обліку. Та Конституційний Суд у своєму рішенні від 19 жовтня 2009 року визнав неконституційним положення про встановлення додаткової вимоги для внесення до списку виборців - обов'язкового перебування на консульському обліку. Тож відповідно до частини 6 статті 2 Закону України «Про вибори Президента» реалізація права голосу на виборах Президента України громадянами України, які проживають або перебувають у період підготовки і проведення виборів за межами України, забезпечується шляхом їх включення до списку виборців на відповідній закордонній виборчій дільниці. Тому радимо звернутись до відповідної закордонної дипломатичної установи й подати заяву про включення до списку виборців. Деталі щодо алгоритму дій та дедлайни варто уточнювати в Посольстві в країні перебування виборця або у відділі ведення та адміністрування державного реєстру виборців Департаменту консульської служби МЗС України.

Для тих же виборців, які живуть в Україні, але в день голосування перебуватимуть за кордоном, також передбачена процедура тимчасової зміни місця голосування. Щоправда, звертатись для цього потрібно буде до відділів ведення ДРВ за місцем реєстрації або при МЗС, що знаходиться у Києві. Таке звернення також треба буде здійснити перед подорожжю до 15 квітня, надавши відповідні документи (квитки, запрошення, бронь готелю тощо).
Як проголосувати на виборах Президента виборцям, які в день виборів будуть перебувати не за місцем реєстрації?
Процедуру тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси ми вже детально розписували тут. Зверніть увагу, що до другого туру її треба пройти до 15 квітня включно. А через 24 години після проходження процедури інформація про нову виборчу дільницю з'явиться в онлайн-кабінеті виборця на сайті ДРВ.

Як зазначає керівник Служби розпорядника Державного реєстру виборців Олександр Сельмах, до 31 березня з боку Державного реєстру виборців було надано 1416 відмов громадянам у тимчасовій зміні місця голосування. З них, наприклад, 319 громадян не були включені до реєстру виборців, бо не мають зареєстрованого місця проживання, у 183 випадках заяви виявились необґрунтованими, а ще у 179 випадках було відмовлено, бо виборець уже змінив собі тимчасове місце голосування.

Таку письмову відмову в зміні місця голосування також можна оскаржити в суді до 23:59 18 квітня. Успішні історії з таких оскаржень до першого туру виборів є й в ОПОРИ.
Що робити, якщо виборець не встиг звернутися щодо уточнення до 15 квітня?
До 23:59 18 квітня ще є шанс оскаржити свою відсутність або неточності у списку виборців у суді. Для цього виборцю необхідно подати позовну заяву за місцем проживання, в якій вказати дільницю для голосування.

Особливості вирішення справ щодо уточнення списку виборців визначені у статті 274 Кодексу адміністративного судочинства України. Зокрема, у статті йдеться, що така позовна заява подається не пізніше ніж за два дні до дня голосування (18 квітня) до місцевого загального суду без сплати судового збору. Адреси судів можна знайти за посиланням. Рішення суду має бути в дводенний строк після надходження такої заяви, а якщо позовна заява надійшла 18 квітня - невідкладно. Виконуються такі рішення негайно, а їхнє оскарження не перешкоджає виконанню. Але для певності у виконанні такого рішення виборець має до дня голосування звернутись до членів обраної дільничної виборчої комісії та надати відповідне рішення суду для його виконання. Важливо пам'ятати, що в день голосування навіть за наявності рішення суду правки до списку виборців вноситись не будуть. Успішні історії таких оскаржень до першого туру виборів є й в ОПОРІ.

Як показує практика з виборів 31 березня, суди виносять рішення за позовами про уточнення списків виборців протягом доби. А допомогти виборцям консультацією та складанням відповідної заяви можуть громадські омбудсмени із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА, які є в кожній області.
Made on
Tilda