Як не проґавити
шанс проголосувати
21 липня?
#КоженГолосВпливає
Оновлення відомостей про виборців - досягнення 18-річного віку, смерть, зміна прізвища у зв'язку з одруженням тощо - до Державного реєстру виборців подають місцеві органи влади. Але, як показує практика президентських виборів цієї весни, не всі виборці змогли знайти себе у списках. Тож, що варто зробити кожному виборцю самостійно, аби точно проголосувати на парламентських виборах?
Є три дуже важливі кроки:
Перевірити себе в кабінеті виборця онлайн
Перевірити себе онлайн у кабінеті виборця на сайті Державного реєстру виборців у розділі «Перевірка включення». Вводити свої персональні дані треба дуже-дуже уважно, без жодних описок.
У разі відсутності - звернутись до ДРВ до 15 липня включно
У разі відсутності виборця у списку, до 15 липня включно ще можна додати себе через відділ ведення Державного реєстру виборців за місцем реєстрації із заявою про включення до списку виборців. Адреси всіх відділів можете знайти за посиланням.

Відділи ведення Держреєстру виборців працюватимуть до виборів без вихідних. Але оскільки до 15 липня включно також триває процедура тимчасової зміни місця голосування, то можуть бути великі черги.
Якщо не встигли оновити дані через ДРВ, то до 18 липня включно можна звернутись до суду
У разі якщо виборця немає у списку виборців і він не вcтиг вчасно звернутись до відділу ведення ДРВ, то до 23:59 18 липня можна додати себе до списку виборців через суд. Після цього зміни до списку виборців більше до виборів вноситись не будуть.
Розберемо детально найбільш поширені ситуації:
Вам виповнилося 18 і це буде перше голосування?
Попри те, що місцеві органи влади мають періодично передавати інформацію до Державного реєстру виборців, краще самостійно перевірити себе в онлайн-кабінеті виборця. Якщо не виявите - необхідно буде до 15 липня звернутись до відділу ведення ДРВ за місцем реєстрації й подати заяву про включення до списку виборців та підтверджуючі документи. У даному випадку це будуть документи, що посвідчують особу, зокрема паспорт у вигляді книжечки або ID-картки. Або до 23:59 18 липня можна звернутись до суду, але це - єдиноразове рішення лише на ці вибори. По завершенню виборчого процесу таки варто буде завітати до відділу ведення ДРВ й внести зміни на постійній основі.
Ви є у списку виборців, але з помилками у прізвищі, назві вулиці, номеру будинку чи квартири?
Імовірно, виборець таки буде в друкованому списку на дільниці, але через помилку переміститься по списку вгору чи вниз, тому відшукати себе буде набагато складніше. На президентських виборах деякі виборці таки не відступали й наполегливо шукали себе - аж до дзвінків до відділів ДРВ з метою уточнити порядковий номер запису про себе, за яким таки знаходили себе на дільниці. Але набагато простіше та правильніше буде до 15 липня звернутись до відділу ведення ДРВ за місцем реєстрації й подати заяву про уточнення відомостей та відповідні документи. У даному випадку це будуть документи, що посвідчують особу, зокрема паспорт у вигляді книжечки або ID-картки. Або до 23:59 18 липня можна звернутись до суду, але це - єдиноразове рішення лише на ці вибори. По завершенню виборчого процесу таки варто буде завітати до відділу ведення ДРВ й внести зміни на постійній основі.
На президентських виборах на Вашу адресу приходило запрошення на померлого родича?
Є ймовірність, що місцеві органи влади не передали інформацію до Державного реєстру виборців. Тому варто до 15 квітня відвідати відділ ведення ДРВ за місцем реєстрації й подати заяву на виключення зі списку виборців та підтверджуючі документи. У цьому випадку такими документами буде свідоцтво про смерть.
До списку виборців на президентських виборах за Вашою адресою була внесена невідома людина?
Це може бути з двох причин - технічна помилка або спроба вчинення неправомірних дій. Наприклад, в іншого виборця випадково проставився в системі реєстру інший номер будинку, квартири чи написання назви вулиці, через що він перемістився у списку виборців у інше місце. Такі випадки далеко не завжди відбуваються зі злим наміром, часто - це суто описка через людський фактор або збій в системі.

Та в будь-якому випадку цю проблему можна вирішити, якщо до 15 липня звернутись до відділу ведення ДРВ за місцем реєстрації й подати заяву на виключення зі списку виборців разом із підтверджуючими документами. Такими документами може бути витяг з домової книги чи довідка з ЖЕКу/ОСББ/ЦНАПу про те, скільки людей зареєстровано за цією адресою.
Ви нещодавно виїхали за кордон?
Виборці за кордоном для автоматичного потрапляння до виборчого списку можуть стати на консульський облік. Консульства також періодично передають інформацію до Державного реєстру виборців.

Якщо виборець постійно проживає за кордоном, можна стати на постійний консульський облік й автоматично потрапити до списку виборців на закордонній виборчій дільниці. Для взяття на такий вид обліку необхідно буде сплатити консульський збір у розмірі 20$ (дітям до 16 років - безкоштовно). Більше інформації про необхідні документи та оплату консульського збору можна знайти на сайті Посольства України у відповідній країні.

Якщо виборець перебуває за кордоном у зв'язку, наприклад, з робочою візою, можна стати на тимчасовий консульський облік й автоматично потрапити до списку виборців на закордонній виборчій дільниці. Цей вид обліку є безкоштовним і триває до одного року.

Варто зазначити, що чинне законодавство чітко не прописує процедуру реалізації права голосу для тих громадян, які проживають за кордоном, але не перебувають на консульському обліку. Та Конституційний Суд у своєму рішенні від 19 жовтня 2009 року визнав неконституційним положення про встановлення додаткової вимоги для внесення до списку виборців - обов'язкового перебування на консульському обліку. Тому радимо звернутись до відповідної закордонної дипломатичної установи й подати заяву про включення до списку виборців. Деталі щодо алгоритму дій та дедлайни варто уточнювати в Посольстві в країні перебування виборця або у відділі ведення та адміністрування державного реєстру виборців Департаменту консульської служби МЗС України.

Для тих же виборців, які живуть в Україні, але в день голосування перебуватимуть за кордоном, також передбачена процедура тимчасової зміни місця голосування. Щоправда, звертатись для цього потрібно буде до відділів ведення ДРВ за місцем реєстрації або при МЗС, що знаходиться у Києві. Заяву також треба буде подати перед подорожжю до 15 липня, з собою достатньо мати лише паспорт.

Варто також зазначити, що відповідно до частини 10 статті 2 Закону України «Про вибори народних депутатів» виборці, які проживають або на день проведення голосування на виборах депутатів перебувають на території іноземної держави, а також виборці, які пройшли процедуру тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси (якщо обрана нова дільниця знаходиться поза межами одномандатного округу, до якого такий виборець віднесений на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу), мають право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному окрузі. Тобто, такі виборці отримають лише бюлетень для голосування за партійні списки.
Як проголосувати на парламентських виборах виборцям, які в день виборів будуть перебувати не за місцем реєстрації?
Процедуру тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси ми вже детально розписували тут. Її треба пройти до 15 липня включно. А через 24 години після проходження процедури інформація про нову виборчу дільницю з'явиться в онлайн-кабінеті виборця на сайті ДРВ.

Варто зазначити, що виборці, які пройшли процедуру тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси (якщо обрана нова дільниця знаходиться поза межами одномандатного округу, до якого такий виборець віднесений на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу), мають право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному окрузі. Тобто, такі виборці отримають лише бюлетень для голосування за партійні списки.

Упродовж президентських виборів з боку Державного реєстру виборців були й відмови громадянам у тимчасовій зміні місця голосування. Наприклад, деякі громадяни не були включені до реєстру виборців, бо не мають зареєстрованого місця проживання, у ряді випадків заяви були визнані відділом ведення ДРВ необґрунтованими тощо. Таку письмову відмову в зміні місця голосування також можна оскаржити в суді до 23:59 18 липня. Успішні історії таких оскаржень до президентських виборів є й в ОПОРИ. За допомогою в подібних оскарженнях можна звертатись до громадських омбудсменів із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у відповідній області.
Що робити, якщо виборець не встиг звернутися щодо уточнення до 15 липня?
До 23:59 18 липня ще є шанс оскаржити свою відсутність або неточності у списку виборців у суді. Для цього виборцю необхідно подати позовну заяву за місцем проживання, в якій вказати дільницю для голосування.

Особливості вирішення справ щодо уточнення списку виборців визначені у статті 274 Кодексу адміністративного судочинства України. Зокрема, у статті йдеться, що така позовна заява подається не пізніше ніж за два дні до дня голосування (18 липня) до місцевого загального суду без сплати судового збору. Адреси судів можна знайти за посиланням. Рішення суду має бути в дводенний строк після надходження такої заяви, а якщо позовна заява надійшла 18 липня - невідкладно. Виконуються такі рішення негайно, а їхнє оскарження не перешкоджає виконанню. Але для певності у виконанні такого рішення виборець має до дня голосування звернутись до членів обраної дільничної виборчої комісії та надати відповідне рішення суду для його виконання. Важливо пам'ятати, що в день голосування навіть за наявності рішення суду правки до списку виборців вноситись не будуть.

Успішні історії таких оскаржень до президентських виборів є й в ОПОРІ. Як показує практика президентських виборів, суди виносять рішення за позовами про уточнення списків виборців протягом доби. А допомогти виборцям консультацією та складанням відповідної заяви можуть громадські омбудсмени із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА, які є в кожній області. Щоправда, такі зміни до списку виборців - єдиноразове рішення лише на ці вибори. По завершенню виборчого процесу таки варто буде завітати до відділу ведення ДРВ й внести зміни на постійній основі.
Made on
Tilda